Voorbeeldbrieven Amnesty april
Schrijfactie China: 3 jaar cel voor mensrechtenadvocaat Yu Wensheng
In april 2023 werden de prominente mensenrechtenadvocaat Yu Wensheng en zijn vrouw Xu Yan gearresteerd. Ze waren op weg naar een bijeenkomst met een delegatie van de Europese Unie in Beijing. Ze werden allebei veroordeeld tot gevangenisstraffen voor opruiing en ondermijning van de staat. China ziet Wensheng als staatsvijand omdat hij kritiek uit op de autoriteiten en al vele mensenrechtenprijzen ontving.
Schrijfactie Nigeria: jonge demonstrant hangt 3 jaar cel boven het hoofd
In oktober 2020 werd er in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja massaal gedemonstreerd tegen politiegeweld. De jonge computerprogrammeur Imoleayo Michael deed mee en promootte de protesten op sociale media. Hij werd met geweld van zijn bed gelicht en opgesloten in een ondergrondse cel. De omstandigheden waren gruwelijk. Na 6 weken kwam hij op borgtocht vrij.
Schrijfactie China: 3 jaar cel voor mensrechtenadvocaat Yu Wensheng
In april 2023 werden de prominente mensenrechtenadvocaat Yu Wensheng en zijn vrouw Xu Yan gearresteerd. Ze waren op weg naar een bijeenkomst met een delegatie van de Europese Unie in Beijing. Ze werden allebei veroordeeld tot gevangenisstraffen voor opruiing en ondermijning van de staat. China ziet Wensheng als staatsvijand omdat hij kritiek uit op de autoriteiten en al vele mensenrechtenprijzen ontving.
Xu Yan kwam in januari 2025 vrij, nadat ze haar straf van 1 jaar en 9 maanden had uitgezeten.
Wat kun jij doen?
Schrijf vóór 1 mei 2025 naar de autoriteiten in China. Stuur een kopie van de brief naar de Ambassade, want zij hebben de plicht dit door te geven. Embassy of the People ’s Republic of China, H.E. Ambassador Tan Jian, Willem Lodewijklaan 10, 2517 JT Den Haag. Roep hen op om Yu Wensheng onmiddellijk vrij te laten en hem in de tussentijd goed te behandelen.
‘Ondermijning van de staat’
Yu Wensheng kreeg 3 jaar cel en zit nog steeds vast, tot april 2026. Zijn hoger beroep werd afgewezen. Eerder zat hij ook al jaren in de cel vanwege staatsondermijning. Zijn gezondheid ging toen hard achteruit vanwege de slechte omstandigheden. Ook werd hij gemarteld in de gevangenis. Het risico is groot dat dat ook nu weer gebeurt.
Schrijfactie Nigeria: jonge demonstrant hangt 3 jaar cel boven het hoofd
In oktober 2020 werd er in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja massaal gedemonstreerd tegen politiegeweld. De jonge computerprogrammeur Imoleayo Michael deed mee en promootte de protesten op sociale media. Hij werd met geweld van zijn bed gelicht en opgesloten in een ondergrondse cel. De omstandigheden waren gruwelijk. Na 6 weken kwam hij op borgtocht vrij. Zijn proces sleept maar voort. Hij wordt beschuldigd van verzonnen aanklachten en er hangt hem een celstraf van 3 jaar boven het hoofd.
Wat kun jij doen? Schrijf vóór 1 mei 2025 naar de Minister van Justitie van Nigeria. Stuur een kopie van de brief naar de ambassade, want ze hebben de plicht dit door te geven. Embassy of the Federal Republic of Nigeria, Ambassador Oluremi Oliyide, Wagenaarweg 5,2597 LL Den Haag. Roep hen op om de aanklachten tegen Imoleayo Michael onmiddellijk in te trekken.
Gewelddadige arrestatie en ondergrondse cel
In de vroege ochtend van 13 november 2020 vielen twintig gewapende mannen Michaels huis binnen. Ze sloegen zijn slaapkamerraam kapot en richtten een wapen op hem. Ze sloten zijn vrouw, moeder en zoontje van 7 maanden op in een kamer. Michael werd naar het hoofdkwartier van de veiligheidsdienst gebracht en opgesloten in een ondergrondse cel. Hij werd geboeid, geblinddoekt en vastgeketend aan een stalen kast. Hij sliep op de kale vloer en kreeg alleen maar pap met stenen te eten. Ook mocht hij geen contact hebben met zijn advocaat en familie.
To: Chief Li Jun
Suzhou City People’s Procuratorate
No.388 Jiefang East Road, Gusu District, Suzhou City
Jiangsu Province, 215000
People’s Republic of China
Emmen, April 2025
Dear Chief Li,
I am writing to express my grave concern for prominent human rights lawyer Yu Wensheng (余文生). On 13 April 2023 Wensheng was taken into police custody while en route to the delegation of the European Union to China in Beijing.
On 6 January 2025, the Suzhou Intermediate People’s Court rejected Yu Wensheng’s appeal against his three-year prison sentence for “inciting subversion of state power”, passed down in a trial in October 2024.
Yu Wensheng has been imprisoned solely for exercising his right to freedom of expression. I therefore urge you to ensure his immediate and unconditional release. Pending his release, he should be treated humanely and in accordance with the (Implementing Measures of the) Prison Regulations.
Thank you for your attention to this urgent matter.
Yours sincerely,
To: The Attorney General of the Federation and Minister of Justice, Lateef Fagbemi SAN
Federal Ministry of Justice
Plot 71B Shehu Shagari Way
Maitama
Abuja, Nigeria
E-mail: info@justice.gov.ng
Emmen, April 2025
Dear Honourable Attorney General,
Imoleayo Michael is a young computer programmer who in October 2020 joined other young people who were protesting against the Special Anti-Robbery Squad – or SARS – a police unit notorious for violence, extortion and killings. Two weeks later, on 13 November 2020, armed men forcefully took him from his home to the state security service headquarters. He was locked in an underground cell where he was hand-cuffed, blindfolded, chained, and denied access to a lawyer or his family. He was released on bail after spending 41 days in detention.
However, Michael continues to face a long and drawn-out trial on trumped-up charges of ‘conspiracy with others to disturb public peace’ and ‘disturbing public peace’.
I urge you to drop all charges against Imoleayo immediately.
Thank you for your attention to this urgent matter.
Yours sincerely,
(Naam, adres)